صفحه اصلی » اخرین محصولات » ۷ کتاب برای بالابردن دانش اجتماعی کودکان

۷ کتاب برای بالابردن دانش اجتماعی کودکان

کودک دنیای امروز با انواع تناقضات و تنش‌های اجتماعی‌ روبروست و مدام در فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و حتی تلویزیون و کارتون‌ها با بمباراتی از اطلاعات پراکنده و بعضا متضاد روبرو می‌شود که کنار آمدن و هضم آن برای سن‌وسال او چندان ساده نیست. همین موضوع ساده باعث می‌شود که بعضا حرفی یا رفتاری از او سر بزند که والدین یا معلم و مربی او را توبیخ کنند، درحالیکه او تنها یک دیالوگ از یک سریال را بیان کرده یا یک تصویر و عکس که در اینترنت دیده را اجرا کرده است. به همه اینها اضافه کنید تاثیری که هم‌سالان و دوستان می‌توانند روی همدیگر داشته باشند.

همه این‌ها یعنی فرزند ما باید یک دانش اجتماعی ایمن نسبت به ارزش‌های اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی داشته باشد و راه‌کارهایی برای سلامت نگاه‌داشتن خود بیاموزد. در این گزارش هفت کتاب در حوزه دانش اجتماعی به شما معرفی شده تا اگر فرزندتان خجالتی‌ست یا توان مدیریتی و تصمیم‌گیری و انتخاب کارهایش را ندارد، برای این‌ها آموزش ببیند و هم‌زمان یاد بگیرد در عین معاشرت داشتن و اجتماعی بودن، ارزش‌هایی هم برای خود داشته باشد که متاثر از هیچ فردی نیست.

کتاب خجالتی بودن بد نیست

کتاب خجالتی بودن بد نیست

 

«خجالتی بودن بد نیست» یکی از کتاب‌های مجموعه مهارت‌های زندگی صابرین است که با زبانی کودکانه و تصاویری جذاب به کودکان می‌آموزد، چگونه کم‌رویی را در خود از بین ببرند و آن را به نقطه قوت تبدیل کنند.

چگونه کم‌رویی را به نقطهٔ قوت تبدیل کنیم! بعضی بچه‌ها از ابتدا اجتماعی هستند و با دیگران زود جوش می‌خورند، اما برای بعضی دیگر شرکت در تعاملات اجتماعی کار مشکل‌تری است. گذر از کم‌رویی و خجالتی بودن و به دست آوردن حس امنیت و راحتی بیشتر در اجتماع، روندی است که ممکن است کند و ناخوشایند باشد، اما روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند این کار را آسان‌تر کند. مطالب و تصویرهای این کتاب کمک می‌کنند کودک با این شرایط پیچیده بهتر کنار بیاید و کم کم از لاک خود بیرون آمده و در جمع‌های مختلف حس امنیت بیشتری داشته باشد. کتاب همچنین به شما یاد‌آوری می‌کند که این کودکان خجالتی می‌توانند چه استعدادها و ویژگی‌های منحصر به‌فردی داشته باشند. با هم یاد می‌گیریم که خجالتی بودن بد نیست!

خیلی از هنرمندان، دانشمندان و نویسندگان مطرح و موفق، افراد کم‌رویی بودند که توانستند مهارت‌های ارتباطی متفاوتی را برای کنار آمدن با شرایط اجتماعی گوناگون ابداع کنند. با به‌کاربستن آموزه‌های این کتاب، والدین و آموزگاران به کودک خجالتی کمک می‌کنند که بتواند روش‌های کاربردی و مفیدی یاد بگیرد و با آن‌ها در موقعیت‌های اجتماعی مختلف احساس آسودگی داشته باشد. اگر کودکی را که به‌شدت خجالتی است با روش‌ها و راه‌حل‌هایی تجهیز کنیم که درد و ناراحتی‌اش را از حضور در جامعه کم کند، در حقیقت مسیر او را برای داشتن یک زندگی کامل، سازنده و شاد هموار کرده‌ایم.

 

کتاب تصمیم‌گیری سریع

کتاب تصمیم‌گیری سریع

 

شما نمی‌توانید دنیا را کنترل کنید، اما می‌توانید با آن کنار بیاید. شما باهوش هستید و باید به عقل و غریزه خود اعتماد کنید. باید بتوانید در موقعیت‌های سخت از پس مشکل برآیید و این مهارتی است که ما امیدواریم پس از خواندن این کتاب، آن را بدست آورده باشید. کتاب تصمیم‌گیری سریع در زمینه راهنمایی مسائل زندگی با بیانی ساده توسط گروهی از نویسندگان تألیف شده است. این کتاب به قلم روژین شاملو به فارسی روان ترجمه شده و انتشارات گام آن را به چاپ رسانده است.

در دنیای کودکی بیشتر اوقات بزرگ‌ترها برای زندگی کودک تصمیم می‌گیرند؛ اما یک دختر نوجوان باید بداند چطور در زمان کوتاهی تصمیم درست بگیرد. «تصمیم گیری سریع» پیشنهادهایی برای موقعیت‌های سخت تصمیم‌ گیری به دختران نوجوان ارائه می‌دهد.

«بارش سنگین باران، ممکن است زیرزمین خانه‌‌تان را پر از آب کرده باشد و یا خیابان را مسدود کرده باشد. از خانه بیرون نروید. آبی که در خیابان جاری است قوی‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌آید – به اندازه از جا کندن یک نفر قدرت دارد – در ضمن هر آبی، چه در داخل، چه بیرون، ممکن است برق داشته باشد و فاضلاب هم قاطی‌اش باشد. پس در خانه، روی کاناپه نرمتان بمانید. یک لیوان شیر بخورید و از آسودگی خود لذت ببرید.»

 

کتاب تاثیرپذیری

کتاب تاثرپذیری

 

در کتاب «تاثیرپذیری (خودت باش)» مخاطب نخست با مفهوم دوستی آشنا می‌شود. سپس، موقعیت‌های گوناگونی مطرح می‌شوند که در آن‌ها، شخصیت داستان از طرف گروه همسالان تحت فشار قرار می‌گیرد یا طرد می‌شود. در تمامی موقعیت‌ها شخص طرد شده، رفتاری موثر پیش می‌گیرد و از حالت گوشه‌گیری و غم دور می‌شود. خاطب این کتاب می‌تواند با خواندن آن، گروه همسالان مناسب خود را تشخیص دهد و رفتارهای نامناسب آن‌ها را شناسایی کند.

در کتاب به مخاطب یادآوری می‌شود که ضرورتی وجود ندارد او در تمامی گروه‌ها مورد پذیرش قرار گیرد. به او پیشنهاد می‌شود کسانی را انتخاب کند که دوستی با آن‌ها برای او با آرامش همراه باشد. استفاده از فصل‌های جداگانه با عنوان‌ها و توضیحات مناسب، به مخاطب امکان می‌دهد که مراجعه موردی به کتاب داشته باشد.

آماده کردن فرزندان، به نوعی که بتوانند با تأثیرات مخرب محیط کنار بیایند، زحمت و دقت زیادی می‌‌طلبد و پرورش دو ویژگی در ذهن و رفتار کودکان ضروری است: نهادینه کردن حس تشخیص درست از خطا؛ و ایجاد حس احترام به خویشتن و داشتن هویت. کودک باید بتواند در شرایط مختلف به خودش بگوید: «این، کسی است که من هستم. این، چیزی است که من انتخابش می‌‌کنم.» هر زمان کودک، بزرگسالی را می‌بیند که کار درستی انجام می دهد و از انجام دادن آن راضی و خوشحال است مصمم‌تر می‌شود که از انجام رفتار و اعمال نادرست بپرهیزد و تأثیرات منفی محیط را پس بزند.

 

کتاب وظیفه‌شناس باشیم

کتاب وظیفه‌شناس باشیم

مشاهده این محصول در دیجی کالا

کتاب وظیفه شناس باشیم به شما یاد می‌دهد که چطور می‌توانید وظیفه شناس باشید؟ کتاب‌های این مجموعه به بچه‌ها می‌آموزند تا شهروند خوبی باشند. در «وظیفه‌شناس باشیم»،‌ بچه‌ها با وضعیت‌های گوناگونی مواجه می‌شوند که نشان‌دهنده‌ی اهمیت وظیفه شناس بودن است. نقاشی‌های جذاب کتاب، به کودکان در درک بهتر مفاهیم کمک می‌کند.

«وظیفه شناس باشیم» از مجموعه ۶ جلدی آداب شهروندی است که با زبانی ساده و همراه با نقاشی‌هایی با رنگ‌های شاد، مهارت‌های ارتباطی، آداب شهروندی و رعایت حقوق دیگران را به کودکان گروه سنی ب و ج آموزش می‌دهد. «با معرفت باشیم»، «مفید باشیم»، «دوست خوبی باشیم»، «وظیفه‌شناس باشیم»، «وقتی تلفن می‌زنیم»، «وقتی بیرون می‌رویم» عنوان بعضی از کتاب‌های این مجموعه‌اند.

در کتاب می‌خوانیم: وظیفه‌شناس بودن یعنی کارها را درست و کامل انجام دادن. وظیفه‌شناس بودن یعنی کاری را که به عهده‌ی ماست درست و کامل انجام بدهیم. اگر اتاقت را بی آن که از تو خواسته باشند تمیز کنی… وظیفه‌شناس هستی.

 

کتاب حرف‌هایت را به خدا بگو

کتاب حرف‌هایت را به خدا بگو

 

این یک کتاب فوق‌العاده در زمینه روان‌شناسی و معنویت است! این کتاب به کودکان نشان می‌دهد که می‌توانند همهٔ احساساتشان را با خدا در میان بگذارند و در زمان‌های سختی با لحن و زبان شخصی خود به او پناه ببرند. نویسنده در مقدمه می گوید: امیدوارم این کتاب به شما کمک کند ایمان خود و عشق خدا را با کودک شریک شوید. هنگامی که اعتقاد قلبی خود را به کودک نشان می دهید، ایمان پاک ومعصومانه او خواهید بود. سپس هر دوی شما با باوری قوی و مصمم‌تر به زندگی ایمانی خود ادامه خواهید داد.

اگر این کتاب را برای یک کودک انتخاب کرده‌اید، حتماً می‌دانید دعا کردن چقدر در زمان‌های سختی به انسان کمک کرده و به او آرامش می‌دهد؛ پس می‌خواهید کودک هم به چنین تسلی خاطری برسد. مشکل‌ترین قسمتِ به قلم آوردن این کتاب برای من، نوشتن دعاهای «عمومی» به‌جای دعاهای «خاص» بود. زیرا دعاهای خاص و منحصر به یک موقعیت مشخص، بیشتر با سبک من و البته نیاز کودکان همخوانی دارند. به همین دلیل امیدوارم این کتاب را یک سرآغاز برای دعا کردن محسوب کنید و از کودک بخواهید هرجا لازم بود متن دعا را اختصاصی‌تر کند.

هدف اصلی کتاب این است که به کودکان نشان دهد خدا در نزدیکی ماست و می‌توانیم با لحن و زبانی که دوست داریم با او حرف بزنیم. البته دعاهای سنتی و مذهبی هم جایگاه مهم خود را دارند، اما در این کتاب گنجانده نشده‌اند. اجازه بدهید دعاهای سنتی و خاص خانوادگی یا اجتماعی‌تان مسیر اصلی را شکل بدهند.

 

کتاب چه چیزهایی ارزش‌مند هستند؟

کتاب چه چیزهایی ارزش‌مند هستند؟

مشاهده این محصول در دیجی کالا

در کتاب چه چیزهایی ارزشمند هستند؟ برای شناخت ارزش‌های واقعی در زندگی صحبت شده است. یکی از بهترین هدیه‌هایی که می‌توانیم به کودکان بدهیم، دانشی است که با آن بتوانند موارد مهم و باارزش زندگی را پیدا کرده و قدر بدانند. در این کتاب، نویسنده هم به کودکان و هم به بزرگسالان آموزش می‌دهد که چه چیزهایی در زندگی واقعاً اهمیت دارند٬ خصوصاً احترام، عشق و روابط. این طبیعی است که خیلی از افراد به خاطر تجربه‌های تلخ و خشنی که داشته‌اند، احساس کنند دوست داشتنی یا ارزشمند نیستند، اما در این کتاب عنوان می‌شود که خداوند تحت هر شرایطی ما را دوست دارد و ما هم وظیفه داریم این عشق را به همنوع خود نشان داده و او را از حس تنهایی بیرون بیاوریم.

در کتاب «چه چیزهایی ارزشمند هستند» از مجموعه مهارت‌های زندگی انتشارات صابرین، کودکان فرامی‌گیرند که ارزشمندی چیست و ارزش‌های واقعی در زندگی انسان کدام ارزش‌ها هستند.

 

کتاب زمانی دور از تکنولوژی

کتاب زمانی دور از تکنولوژی

مشاهده این محصول در دیجی کالا

هم زمان با بزرگ تر شدن فرزندانمان، ارتباط آن ها با تکنولوژی پیچیده تر و تنگاتنگ‌تر می‌شود. اینترنت فضایی ایجاد می کند که در آن به سختی می شود تشخیص داد کدام روابط واقعی هستند و کدام ها مجازی یا اشتباه. در دوره ای که افراد جوان به ظاهر دوستان بیشتری در دنیای مجازی دارند، این تکنولوژی اعتیادآور آن ها را از معاشرت در دنیای واقعی دور نگه می دارد. البته تکنولوژی روش‌های جالبی در اختیار ما می گذارد که با دیگران در ارتباط باشیم و از اخبار آگاه شویم. در این کتاب یاد می گیریم که چطور به کودکان اجازه دهیم از امکانات تکنولوژی بیشترین بهره را ببرند و در عین حال از زندگی واقعی غافل نشوند.

مطالبی که کودکان در تلویزیون و فیلم‌ها می‌بینند خیلی ساده و به‌صورت گسترده در اختیارشان است، بدون آنکه نیاز باشد حتی از خانه خارج شوند. کارشناسان تخمین می‌زنند کودکان امریکایی بین هشت تا هجده‌ساله، به‌طور میانگین هر هفته حدود ۵ /۴۴ ساعت را روبه‌روی صفحۀ تلویزیون، گوشی همراه و… می‌گذرانند.

این شرایط موج جدیدی از فشار روانی برای آن‌ها به‌همراه می‌آورد که طبق آن، هر شخص با توجه به اطلاعات دیجیتالی و میزان استفاده‌اش از این امکانات قضاوت می‌شود. هرچند تکنولوژی با رشد سرسام‌آوری که دارد خطراتی را برای کودکان ایجاد می‌کند، اما نمی‌توانیم منکر اثرات مطلوب آن باشیم. ما در عصر تکنولوژی و ارتباطات زندگی می‌کنیم. اگر کودکان را از یادگیری و استفاده از این امکانات منع کنیم، آن‌ها در مدرسه و سپس در بازار کار دچار مشکلات بیشتری خواهند شد. این تأثیر دوگانۀ تکنولوژی بر فرزندان، والدینی را که دنبال راه‌حل درستی می‌گردند، گیج کرده است.

در کتاب راهنمای کودک برای فاصله گرفتن از فضای مجازی و تفریح در دنیای واقعی درباره این آموزش‌های لازم و راه‌های درست هدایت فرزند برای غرق نشدن در دنیای مجازی حرف زده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *