صفحه اصلی » ایرانشناسی » بهترین ماشین شاسی بلند در ایران چیست؟

بهترین ماشین شاسی بلند در ایران چیست؟

بهترین ماشین شاسی بلند در ایران چیست؟

به راستی لقب بهترین شاسی بلند در ایران برازنده‌ی کدام خودرو است و افتخار آن را باید نصیب کدام شرکت خودروسازی دانست؟ هرچند که یافتن پاسخ دقیق و موشکافانه‌ای برای این پرسش کار چندان راحتی به نظر نمی‌رسد، اما در مطلب پیش رو قصد داریم پاسخی برای آن بیابیم و به معرفی بهترین شاسی بلند در ایران بپردازیم.

همان گونه که پیش‌تر هم در بسیاری از مطالب خود به آن اشاره کرده بودیم، این روزها خودروهای بزرگ جثه محبوبیت فراوانی در میان خودرو دوستان یافته‌اند و از همین رو بسیاری از افرادی که در پی خرید خودروهای جدید هستند به سمت کراس اورها و خودروهای شاسی بلند متمایل می‌شوند. در واقع این دسته از افراد به دنبال یافتن بهترین شاسی بلند در ایران هستند و نظر چندانی نسبت به سواری‌های کوچک جثه یا میانه قامت ندارند. پس بهتر است ما نیز در قالب این مطلب نگاهی به خودروهای بزرگ جثه‌ی موجود در بازار  بیاندازیم و از میان آنها بهترین شاسی بلند در ایران را انتخاب کنیم.

بهترین شاسی بلند در ایران

ملاک انتخاب بهترین شاسی بلند در ایران

هنگامی که در هر شاخه‌ یا موضوعی در پی یافتن بهترین محصول موجود هستیم، مسلما توجه به بسیاری از فاکتورهای جانبی رنگ می‌بازد و ملاک و معیار انتخاب، کاملا ایده‌آلیستی می‌شود. با این حال برای نگارش این متن ما تا حدی از معیارهای ایده‌آلیستی فاصله گرفته‌ایم تا با دخیل کردن عامل قیمت (که عامل بسیار مهمی در کشورمان برای خرید محصولاتی نظیر خودرو محسوب می‌شود) انتخاب بهترین شاسی بلند در ایران را به شکل منطقی‌تری انجام دهیم. بر این اساس خودروهای موجود در این متن همگی مدل‌هایی هستند که از قیمتی زیر 400 میلیون تومان برخوردارند.

البته برای انتخاب بهترین شاسی بلند در ایران این امکان وجود داشت تا محدوده‌ی قیمتی را به زیر 200 میلیون تومان و حتی زیر 100 میلیون تومان هم کاهش دهیم. اما در آن صورت خودروهای حاضر در متن پیش رو با توجه به کیفیت و اعتباری که از آن برخوردار بودند، دیگر لیاقت چندانی برای یدک کشیدن این نام را نداشتند. بر همین اساس در نگارش این متن و انتخاب بهترین خودروی شاسی بلند در ایران تلاش اصلی بر آن بوده تا توازن مناسبی میان دو عامل کیفیت و قیمت برقرار شود تا خودروهای اشاره شده برای طیف بیشتری از مخاطبان این متن قابل دستیابی باشد. ضمن آن که انتخاب نهایی برای این انتخاب را به خوانندگان واگذار می‌کنیم تا از میان پنج خودرویی که نام آنها در متن پیش رو می‌آید یکی را به دلخواه خود انتخاب کنند.

هیوندای سانتافه

هیوندای سانتافه

بی شک خودروی سانتافه یکی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین خودروهای شاسی بلند در بازار خودروی ایران به شمار می‌رود. البته این محبوبیت و شهرت بی دلیل نیست و ریشه در کیفیت بالای ساخت این خودرو در بخش ظاهری و فنی آن دارد.

ویژگی‌هایی نظیر شتاب صفر تا صد ده ثانیه‌ای و حداکثر سرعت 190 کیلومتر در ساعتی این خودرو در کنار بهره‌مندی کابین آن از فضای نسبتا فراخ برای جا دادن سرنشینان و بار، از هیوندای سانتافه خودروی جذاب و هیجان انگیزی ساخته و آن را از دید بسیاری از خودرو دوستان به بهترین شاسی بلند در ایران تبدیل کرده است.

در این میان توانایی‌‌های این شاسی بلند سرشناس کره‌ای تنها به ویراژ دادن در کوچه و خیابان محدود نمی‌شود و توانایی‌های مذکور را به فتح کوه و دشت و بیابان نیز می‌توان گسترش داد. این امر از طریق سیستم انتقال نیرو به هر چهار چرخ سانتافه امکان پذیر است و ویژگی‌هایی نظیر حداکثر قدرت 188 اسب بخاری این خودرو (با احتساب 6300 دور در دقیقه) در کنار حداکثر گشتاور 245 نیوتن متری آن (با احتساب 4250 دور در دقیقه) بر کیفیت ویژگی‌های فنی قابل توجه فنی هیوندای سانتافه می‌افزاید.

در حال حاضر و در لحظه‌ی نوشته شدن این متن مدل صفر کیلومتر خودروی سانتافه از قیمتی در حدود 335 میلیون تومان برخوردار است. این در حالی است که سال گذشته در همین روزها شما می‌توانستید با صرف نمودن اندکی بیش از دو سوم رقم یاد شده این خودرو را در اختیار داشته باشید. در مجموع می‌توان گفت که قابلیت‌های هیوندای سانتافه نیز درست همانند نرخ تورم در ایران بسیار بالا است و هر کسی وجود این دو حقیقت را انکار کند باید در عقل و هوش او شک کرد! در واقع توان و کیفیت بالای این خودرو است که موجب می‌شود به آن در قامت بهترین شاسی بلند در ایران بنگریم.


میتسوبیشی اوتلندر

میتسوبیشی اوتلندر

دوست داران خودروهای با کیفیت ساخت شرق آسیا و علاقه‌مندان به گزینه‌های موجود در لیست بهترین شاسی بلند در ایران، علاوه بر سانتافه انتخاب دیگری به نام میتسوبیشی اوتلندر را هم پیش روی خود می‌بینند. خودروی شاخصی از کشور آفتاب تابان که از تمام خصوصیاتی که یک شاسی بلند همه فن حریف از آن برخوردار است، بهره می‌برد.

اگرچه سرعت و شتاب اوتلندر تفاوت چندانی با سانتافه ندارد، اما این خودرو به لحاظ بهره‌مندی از حداکثر قدرت موتور و همچنین حداکثر گشتاور، اندکی نسبت به خودروی مذکور ضعیف‌تر بوده و به ترتیب از حداکثر توان و گشتاوری معادل 170 اسب بخار و 232 نیوتن متر برخوردار است. با این حال تفاوت قیمتی این دو خودرو با یکدیگر می‌تواند بخشی از تفاوت مذکور در مشخصات فنی آنها با هم را توجیه کند.

در حال حاضر شاید بتوان ادعا کرد که تیپ 5 از مدل 2017 این خودرو اقتصادی‌ترین مدل موجود از آن در بازار ایران به شمار می‌رود. چرا که مدل مذکور از قیمتی در حدود 309 میلیون تومان برخوردار است. این در حالی است که تیپ 5 از مدل 2018 اوتلندر و مدل پی اچ ای وی 2018 این خودرو به ترتیب با قیمتی در حدود 327 میلیون تومان و 317 میلیون خرید و فروش می‌شوند.

در مجموع می‌توان گفت که میتسوبیشی اوتلندر نیز شایستگی آن را دارد تا لقب بهترین شاسی بلند در ایران را از آن خود سازد. بنابراین  آن دسته از خودرو دوستانی که به خودروی سانتافه و ویژگی‌های آن بسیار علاقه‌مند هستند اما قصد پرداخت مبلغ کمتری را برای در اختیار داشتن بهترین شاسی بلند در ایران دارند، می‌توانند به سراغ خودروی ژاپنی میتسوبیشی اوتلندر که کم و بیش از ویژگی‌های مشابهی برخوردار است بروند.


کیا سورنتو

کیا سورنتو

دیگر نماینده‌ی کره‌ای ما در لیست بهترین شاسی بلند در ایران به خودروی تولیدی همتای شرکت هیوندای یعنی کیا موتورز تعلق دارد. خودرویی که برای کسب این لقب، حرف‌های قابل توجهی برای گفتن دارد و از اعتبار مناسبی در بازار خودروی کشورمان برخوردار است.

در مجموع قدرت و مشخصات فنی خودروی سورنتو تفاوت اندکی با سانتافه دارد و تا حدی از میتسوبیشی اوتلندر قدرتمندتر است. علاوه بر آن بهره‌مندی مدل‌های موجود از این خودرو در ایران از سیستم انتقال قدرت مبتنی بر دو دیفرانسیل، ابتکار عمل آفرودی آن را نسبت به رقیبان حفظ می‌کند. به طور کل امکانات و قابلیت‌های مناسبی که کیا سورنتو از وجود آنها بهره می‌برد، موجب می‌شود که این خودرو بتواند جایگاه ویژه‌ای در لیست بهترین شاسی بلند در ایران برای خود دست و پا کند.

در حال حاضر مدل صفر کیلومتر 2.4 لیتری و فول آپشن خودری سورنتو در بازار ایران (این خودرو در ایران تنها در قالب موتور 2.4 لیتری یافت می‌شود) با قیمتی حول و حوش 360 میلیون تومان معامله می‌شود. البته در قیاس با سایر رقیبان حاضر در بازار، می‌توان گفت که قیمت یاد شده تا حد قابل توجهی بالا جلوه می‌کند و علیرغم وضعیت بی ثبات و بی در و پیکر بازار خودرو، باز هم جای آن وجود دارد که این خودرو با قیمتی کمتر از رقم مذکور در اختیار خودرو دوستان قرار گیرد.


نیسان ایکس تریل

نیسان ایکس تریل

پس از بررسی خودروی کره‌ای سورنتو به عنوان یکی از گزینه‌های موجود برای کسب لقب بهترین شاسی بلند در ایران، نوبت به نماینده‌ی دیگری از کشور ژاپن به نام نیسان ایکس تریل می‌رسد.

این خودرو که کم و بیش از قدرت و توانی مشابه با هموطن خود یعنی میتسوبیشی اوتلندر برخوردار است، مبتنی بر سیستم AWD طراحی شده است و از همین رو می‌توان روی قابلیت‌های مربوط به پیمودن مسیرهای ناهموار توسط آن حساب ویژه‌ای باز کرد. به خصوص آن که این خودرو از لحاظ ایمنی هم موفق به کسب امتیازهای بالایی شده است و این امر میزان اتکا به توانایی‌های ایکس تریل را دو چندان می‌کند.

گذشته از قدرت و توان مناسب این خودرو برای انجام وظایفی که از یک شاسی بلند سطح بالا انتظار می‌رود، نیسان ایکس تریل به لحاظ برخورداری از امکانات گسترده نیز نمره‌ی قبولی می‌گیرد و قادر است آرامش و رفاه مناسبی را برای سرنشینان خود تامین کند. جالب این جا است که با وجود برخورداری از جثه‌ای تنومند، میزان مصرف سوخت توسط این خودروی ژاپنی چندان بالا نیست و در حالت سیکل ترکیبی رقم 8.3 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت را به نمایش می‌گذارد.

قیمت مدل 2017 نیسان ایکس تریل در بازار خودروی ایران در حال حاضر چیزی  حدود 303 میلیون تومان است که تا حدی نسبت به رقیبان خود معقول به نظر می‌رسد. در مجموع برخلاف سایر محصولاتی که در متن پیش رو به آنها اشاره شد، خودروی ایکس تریل از جمله محصولات قدیمی حاضر در بازار خودروی ایران به شمار نمی‌رود و یکی از شاسی بلندهای نسبتا جدید حاضر در این بازار است. با این حال حضور نه چندان پر سابقه‌ی این خودرو در بازار ایران موجب نمی‌شود که بخواهیم نام آن را از میان گزینه‌های موجود در لیست بهترین شاسی بلند در ایران خط بزنیم.


ام جی جی اس

ام جی جی اس

شاید به عنوان آخرین خودروی شایسته برای کسب عنوان بهترین شاسی بلند در ایران می‌توانستیم نام‌های شناخته شده‌تر و مشهورتری را به میان بیاوریم. اما توجه به عامل قیمت و لحاظ کردن آن در انتخاب‌ها سبب شد تا نام خودروی GS از برند ام جی (MG) را هم به لیست پنج تایی خود اضافه کنیم. برند ام جی اگرچه در عمل به عنوان یک برند چینی شناخته می‌شود، اما از رگ و ریشه‌ی محکم انگلیسی برخوردار بوده و به همین دلیل خودروهای با کیفیت‌تری را نسبت به سایر خودروسازان چینی به بازار عرضه می‌کند.

از آن جا که مدل 2017 خودروی جی اس در حال حاضر با قیمتی حدود 159 میلیون تومان در بازار ایران معامله می‌شود، طیف وسیع‌تری از هواداران خودروهای شاسی بلند قادر به خریداری آن هستند. در واقع این خودرو تقریبا از قیمتی معادل با نصف سایر گزینه‌های موجود در لیست ما برخوردار است.

با این حال قیمت پایین‌تر این محصول نسبت به رقبا موجب نمی‌شود که شاهد ملاقات با یک خودروی ضعیف و بی‌کیفیت باشیم. شتاب صفر تا صد 8.5 ثانیه‌ای این خودرو در کنار بهره‌مندی موتور آن از حداکثر قدرتی معادل 217 اسب بخار (با احتساب 500 دور در دقیقه) و حداکثر گشتاور 350 نیوتن متر (با احتساب 2500 دور در دقیقه) از جمله ویژگی‌های مثبت این خودرو به شمار می‌رود و در کنار آن شاهد برخورداری ام جی جی اس از سیستم تعلیق و سیستم ترمز با کیفیتی هستیم. به این ترتیب برخورداری از امکانات قابل قبول و مشخصات فنی مناسب در کنار برخورداری از قیمت پایین‌تر نسبت به رقبا موجب می‌شود که خودروی جی اس از برند جی ام نیز بتواند در لیست بهترین شاسی بلند در ایران جا خوش کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *